شبکه های اجتماعی
رایمن رادیاتور | قرنیز حرارتی چیست؟
7870
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-7870,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-3.4,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

بلاگ

قرنیز حرارتی چیست؟

  |   دسته‌بندی نشده   |   بدون دیدگاه

بزرگترین عیب سیستم های گرمایشی، لوله کشی است که هم به فضای بزرگ نیاز دارد و هم هزینه گزافی بابت آن باید پرداخت شود.

با فرا رسیدن فصل سرما نیاز افراد به سیستم های گرمایشی بیشتر می شود، سیستم هایی که علاوه بر تامین گرمای ساختمان، آرامش و راحتی را برای ساکنین به ارمغان می آورند. رادیاتور قرنیزی نوین ترین سیستم گرمایشی است که با پیروی از اصول اعمال شده در رادیاتورها و سایر وسایل گرمایشی گرمای مورد نیاز را فراهم می نماید. این سیستم در نهایت سادگی عملکرد فوق العاده ای دارد و نه تنها عیوب دیگر سیستم ها نظیر رادیاتور، فن کویل، گرمایش از کف و … را برطرف نموده بلکه از نظر زیبایی و کارایی نسلی نو در حوزه تاسیسات ساختمانی به شمار می آید. رادیاتور قرنیزی یک سیستم بسیار ساده اما کارآمد است که در حال حاضر جایگزین قرنیزهای معمولی در ساختمان شده است. این رادیاتورها جزء جدیدترین سیستم های گرمایشی در جهان هستند که به مقدار قابل توجهی مصرف سوخت و انرژی را بهینه سازی کرده و در نتیجه نقش موثری در صرفه جویی و کاهش هزینه های مصرف انرژی ایفا می کنند. آنها همانند رادیاتورهای دیواری گرما را به سرعت و نظیر سیستم گرمایش از کف گرما را به صورت یکنواخت در فضا پخش می کنند. سیستم این رادیاتورها به صورت تمام آبی می باشد و آب گرم مورد نیاز آن توسط پکیج، موتورخانه و یا آبگرمکن خورشیدی تامین می گردد. از جمله مسائلی که همواره در استفاده از سیستم های گرمایشی در بخش تاسیسات ساختمان مورد نگرانی واقع می شود، نشت آب و گاز است. اما در سیستم گرمایشی قرنیزی امکان نشتی و خرابی سیستم بسیار پایین است و تمام لوله ها به شکلی جوشکاری شده اند که هیچ گونه نشتی در آنها صورت نمی گیرد.

قرنیزهای حرارتی حدود ۳۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. این سیستم نوین گرمایشی تمام قابلیت های قرنیز را داشته و علاوه بر آن گرمایش ساختمان را فراهم می نماید. هر چه سطح یک جسم گرمایشی وسیع تر باشد میزان حرارت و گرمایی که منتقل می کند بیشتر خواهد بود اما گاهی اوقات این امر از نظر اقتصادی مقرون بصرفه نیست و میزان مصرف انرژی و همچنین اتلاف حرارتی در آن بالا می باشد. برای حل این مشکل قرنیزهای حرارتی وارد بازار شدند که نه تنها حرارت مطلوب برای ساختمان فراهم می کنند بلکه زیبایی آن را دوچندان می نمایند. جنس این قرنیزها اصولاً از آلومینیوم است اما در مدل های پیشرفته ترکیب مس و آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این سیستم گرمایشی بدین نحو است که آب گرم از طریق موتورخانه یا پکیج وارد لوله های قرنیز شده و حرارت خود را به محیط منتقل می کند. انتقال گرما به واسطه حرکت مولکول های مایعات یا گازها از یک نقطه به نقطه دیگر صورت می گیرد. در واقع مولکول هایی که گرم شده اند حرکت کرده و گرما را با خود به مکان دیگر منتقل می کنند. وقتی یک سیستم گرمایشی مانند رادیاتور در مکانی قرار می گیرد هوا را گرم کرده، در نتیجه مولکول های گرم و منبسط شده هوا به دلیل سبکی وزن بالا رفته و هوای سرد در زیر آن قرار می گیرد و مدام این جریان همرفتی تکرار می شود. مزایای بیشمار رادیاتورهای قرنیزی آنها را به یک سیستم گرمایشی مطلوب در صنعت ساختمان تبدیل کرده است. در حال حاضر در تمام کشورها از این تکنولوژی برای تامین گرمایش استفاده می شود.

رادیاتورهایی قرنیزی در اشکال، ابعاد و رنگ های مختلف ساخته و به بازار عرضه می شوند. شما می توانید با توجه به سلیقه خود مدل دلخواه را انتخاب نمائید. هر قسمت از قرنیز حرارتی مجهز به لوله های رفت و برگشت است که از لوله کشی سایر قسمت های ساختمان مجزا می باشد. از این رو با استفاده از این سیستم ها می توان هزینه های مربوط به لوله کشی را در ساختمان کاهش داد. لوله کشی ساختمان نه تنها هزینه بردار است بلکه به فضای زیاد برای نصب نیاز دارد اما رادیاتورهای قرنیزی با اشغال حداقل فضای ممکن آسایش و راحتی را برای ساکنین به ارمغان می آورد و از نظر اقتصادی کاملاً مقرون بصرفه است.رادیاتورهای قرنیزی این مشکل را حل کرده و راهکاری ایده آل برای گرمایش در ساختمان می باشند. نصب این رادیاتورها بهتر است در مراحل اولیه ساخت بنا صورت گیرد اما اگر بعد از آن تصمیم به استفاده از این سیستم گرفتید می توانید از تیم های مجرب در زمینه نصب این سیستم ها کمک بخواهید.

رادیاتور قرنیزی در نزدیک کف و در قسمت قرنیز دیوار قرار می گیرد. هوای گرم به دلیل وزن سبک به سمت بالا می رود، بنابراین بهترین روش گرم کردن ساختمان قرار دادن سیستم گرمایشی در نزدیک کف اتاق است. در هر ناحیه از قرنیزها ترموستات و شیر مخصوص وجود دارد. وقتی ترموستات سرد بودن محیط را اعلام می کند، شیر باز شده و آب داغ در لوله ها جریان پیدا می کند. با استفاده از این سیستم هیچ گردش اجباری برای هوا ایجاد نمی شود، در نتیجه میزان گرد و غبار موجود در هوا در مقایسه با سیستم گرمایش مرکزی بسیار کمتر است.

 

تفاوت سیستم گرمایش قرنیزی با دیگر سیستم های گرمایشی

قرنیز خود یک نوار چوبی، پلاستیکی و یا سنگی است که در قسمت پایین دیوار در دور تا دور آن نصب می شود. قرنیزها از نمای دیوار و لایه بیرونی آن در برابر ضربه، برخورد وسایل و همچنین رطوبت محافظت می کنند و نسبت به سطح دیوار کمی برجسته تر می باشند. آنها نه تنها نقش محافظت کننده را برای دیوار ایفا می کنند بلکه در زیبایی و تزئین داخلی ساختمان نیز موثر هستند. رادیاتورهایی که در حال حاضر به عنوان سیستم گرمایشی شناخته شده اند دارای شکل و ابعادی مشابه قرنیزهای معمولی هستند. این سیستم به دلیل مصرف کم انرژی اما در عین حال بازده حرارتی بالا برای گرم نمودن ساختمان هایی که در مناطق سردسیر قرار گرفته اند ایده آل می باشد. از جمله ویژگی های بارز قرنیز عدم اشغال فضا در ساختمان است. این قرنیزها همانند رادیاتورهای دیواری و یا اسپلیت ها در معرض دید نیستند و به مکان خاصی برای نصب آنها نیاز نیست و به راحتی می توان آنها را در پایین دیوار و در امتداد آن همانند قرنیزهای معمولی نصب نمود. با استفاده از رادیاتور قرنیزی می توان دکوراسیونی با فضای باز در اختیار داشت و چیدمان منزل را به هر شکلی که مد نظر است انجام داد. انواع شومینه و بخاری از جمله وسایل گرمایی هستند که در حین روشن بودن دوده تولید می کنند و به مرور زمان دیوار و سقف منزل را تیره می کنند اما رادیاتور قرنیزی هیچ آسیبی به دیوار وارد نمی کند و حتی با گذشت زمان نیازی به تعمیر و بازسازی دیوار نیست. علاوه بر آن این رادیاتورها هیچ مواد آلاینده ای در محیط ایجاد نمی کنند و برای انسان خطرناک نیستند. همچنین سرعت گردش آب در قرنیزهای حرارتی بالاست و به دلیل پیچ و خم های اندک در این سیستم برخلاف سایر سیستم ها فشار آب گرم افت پیدا نمی کند.

عملکرد سیستم گرمایش قرنیزی

آب گرم که دمای آن بین ۴۰ تا ۷۰ است از طریق سیستم لوله کشی از پکیج خارج شده و به سمت قرنیز حرکت می کند. بعد از اینکه آب طول قرنیز و تمام کنج ها را طی کرد، دمای آن کاهش پیدا می کند، در این حالت دیگر گرمایی ندارد که به محیط منتقل کند. اکنون به وسیله لوله برگشت به منبع گرمایی یا پکیج باز می گردد و مجدداً گرم می شود. لوله های آبگرم این رادیاتورها از جنس مس بوده و پره دار هستند. همین امر منجر به انتقال سریع گرما از آب گرم موجود در لوله ها به محیط می شود. مقدار آبی که در لوله های قرنیز جریان دارد باید مقدار مشخصی باشد و اگر اتلاف آبی صورت می گیرد باید توسط تانک ذخیره شود.

مزایای رادیاتور قرنیزی

 • رادیاتور قرنیزی در ساختمان های مختلف تجاری، اداری، آموزشی، مسکونی، هتل ها، بیمارستان ها و … به عنوان یک سیستم گرمایشی ایده آل مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در این رادیاتورها گرما به سرعت به محیط مورد نظر منتقل می شود و برخلاف سیستم گرمایش از کف که انتقال گرما کمی زمان بر است، اتاق سریعاً گرم می شود.
 • قرنیزهای حرارتی با انرژی خورشیدی نیز کار می کنند. استفاده از منابع تجدیدپذیر همانند آبگرمکن های خورشیدی، انرژی زمین گرمایی و پمپ های حرارتی خورشیدی باید توسط رادیاتورهایی که سطح حرارتی آنها وسیع است، صورت گیرد. طراحی سیستم گرمایشی قرنیزی به شکلی انجام شده که با بالاترین بازده می تواند از این منابع استفاده نماید.
 • استفاده از سیستم قرنیزی به میزان قابل توجه مصرف انرژی را پایین می آورد و از نظر اقتصادی مقرون بصرفه است.
 • قرنیزهای حرارتی دارای رنگ بندی بسیار متنوع هستند و ظاهر زیبای آنها باعث شده امروزه در طراحی داخلی ساختمان از آنها استفاده شود.
 • این سیستم گرمایشی فضای اضافی در ساختمان اشغال نمی کند.
 • اتصالات این سیستم حرارتی بسیار مقاوم هستند و با گذشت زمان کیفیت آنها کاهش نمی یابد.
 • استفاده از رادیاتور قرنیزی لوله کشی ساختمان را به اندازه ۵۰ درصد کاهش می دهد.
 • این سیستم از ساده ترین مکانیزم برای انتقال حرارت پیروی می کند و هیچ نوع پیچیدگی در آن دیده نمی شود.
 • راندمان بالای قرنیزهای حرارتی باعث شده با حدالقل امکانات و تجهیزات، شرایط نصب این محصول در ساختمان فراهم شود.
 • ازطرفی لوله هایی که برای رادیاتور قرنیزی مورد استفاده قرار می گیرند در برابر پوسیدگی و خوردگی مقاومت بالایی دارند.
 • به دلیل جریان همرفتی و جا به جایی بالا امکان نصب قرنیزهای حرارتی در ساختمان هایی که زیربنای بزرگ دارند وجود دارد و با راندمان بالا گرمایش مورد نیاز ساختمان فراهم می شود.
 • به دلیل چرخش آب در یک سیکل بسته میزان رسوبات ایجاد شده در مقایسه با سیستم های مشابه کمتر است. البته اگر فیلتر و محلول های خاص مورد استفاده قرار گیرند احتمال رسوب گیری لوله ها به صفر می رسد.
 • سیستم قرنیزی با تمام پکیج های موجود در بازار سازگار است و نیازی به پکیج مخصوص برای تامین آب گرم آن نمی باشد.
 • اگر رادیاتور قرنیزی در متراژ مورد نظر نصب شود و امتداد دیوار خالی بماند می توان این رادیاتور را بدون هسته گرمایشی و به صورت کاذب در ادامه دیوار نصب کرد.
 • رنگ قرنیزهای حرارتی از نوع دکورال و پودری الکترواستاتیک است که بعد از رنگ آمیزی و قرار گرفتن در کوره، مقاومت آنها ثابت می ماند.
 • به دلیل استفاده از تکنولوژی و طراحی پیشرفته رادیاتور قرنیزی، سرعت نصب آن در ساختمان بالا می باشد. علاوه بر آن به راحتی می توان قرنیزها را تعویض نمود. سادگی نصب این سیستم گرمایشی این امکان را فراهم نموده که بتوان آن را در ساختمان های قدیمی و سطوح نصب نمود.
 • رادیاتورهای معمولی به دلیل داشتن سطح داغ در صورت برخورد با آنها احتمال سوختی وجود دارد. اما در رادیاتورهای قرنیزی آب با دمای مناسب منجر به گرم شدن اتاق می شود و دغدغه ای از نظر ایمنی آنها وجود ندارد. از این رو از این سیستم در کلیه مکان ها از جمله مهد کودک ها، بیمارستان ها، باشگاه ها، مدارس و … می توان استفاده نمود.

قیمت رادیاتور قرنیزی

هر نوع سیستم گرمایشی یا سرمایشی که علاوه بر راندمان و کیفیت بالا در زیبایی دکوراسیون داخلی نیز نقش داشته باشد مسلماً در مقایسه با سایر سیستم ها از قیمت و ارزش بیشتری برخوردار است. برای مثال قیمت رادیاتور قرنیزی به نسبت رادیاتورهای پره ای گران تر است. قیمت رادیاتور قرنیزی بر اساس مواردی نظیر اتصالات، متراژ لوله، دستمزد نصب و جنس قرنیز محاسبه می شود.اما به این نکته باید توجه داشت که این سیستم به میزان قابل توجه هزینه های لوله کشی، قرنیزکاری و رادیاتور را کاهش می دهد و به دلیل اینکه قابل نصب بر روی دیوار است هزینه های نگهداری و تعمیرات آن نیز کاهش می یابد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه